WAKKO Sizin için Moda Üretir

İpek Eşarp Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İpek Eşarp Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İpek doğal yöntemlerle elde edilmektedir. bu şekilde elde edilen ipek kumaşlarında , antropik/insansi dokular ile esdeger olan 18 amino asitli bir cins dogal olan karmasik protein ipliklerinden oluşmuş tamamen organik olarak elde edilmiş maddedir.

'Meshi' yani deriyi temas ve surtunme ile nemlendirme özelliği ile eşsizdir. İnsan cildinin Doğal nemini dogal yollarla elde edilmiş ipek kadar normal düzeyde koruyan bir malzeme henüz bulunamadi-icadda edilemedi.

Bu saydiğimiz özellikler, tamamen dogal ipek eşarplarda mevcuttur, ya da hakiki ipek oldugu iddia edilen eşarplarda olmasi gereken özelliklerdir. Hakiki ipek bir esarba eliniz ile dokunduğunuzda bu yumuşakliği hissedersiniz.
İpek, en lüks ve en çok tercih edilen kumaşların başında gelir. Çünkü %100 doğaldır. Bir tırtıl ve dut yapraklarindan ortaya cikan bu mucizevi doğallık ipeğin ve elbette eşarbınızın cok narin ve değerli olmasi anlamina gelir.

Twill dokuma, ipeğin en lüks ve en kaliteli dokunmuş halidir. Bütün lüks marka eşarplar twill dokumadir ve cok yüksek ücretlere satilir. Parlak, düzgün, elle iki parmak arasina alindiğinda hissedilen bu üstün özelliğe ilaveten eşarplarda, desen ve baskinin da en ust kalitede omasi gerekir. bunun için baskının seri baski değil, birebir hand print denilen, el baskisi olmasi ipek eşarbın en onemli noktalarından biridir.

Seri fabrikasyon baskilarda desenlerin kontürleri net görülmez, fonda küçük boya spotları - noktacıkları olabilir: oysa el baskısı yapılmış kumaşlarda desenler nettir, deseni tertemiz görebilirsiniz, fon tertemizdir.

İpek eşarpların inceliği kalınlığı, kumaşında kullanılan ipek ipliklerin sayisina-katına bağlıdır. Bu aynı zamanda ipeğin ağırlıgı ve hafifliği anlamina gelir. İpek ağirliği ve kalinlığı momme denilen birimle ölçülür.
Kaliteli twill eşarplar 12, 14 ve nadiren 16 mommelik eşarplardır. Daha düşük momme eşarplar twill özelliğini kaybeder.
Yine hakiki ipek fakat twill olmayan eşarp türleri carmreuse, sifon, gauze, georgette, crepe de chin, organza eşarplardır.

İyi kalite bir eşarpta olmasi gereken en önemli özelliklerden biri de eşarbin kenar bitişi yani baskısıdır. İyi kalite bir eşarbin kenar baskısı mutlaka el baskısı olmalıdıir. Sadece fular tarzi eşarplar iyi kalite olmasina rağmen makina baskisi ile bitirilmis olabilir. Kare eşarplar mutlaka el baskisi ile bitirilir. Buna literatürde, hand roll denir. Hand roll, elle yuvarlanarak bastırılmış demektir. Eğer aldiginiz eşarbin kenarı jilet gibi düzeltilmişse, bu esarbin bilincsiz bir ütüden geçtiğine delalettir. Bu o eşarbın sıfır yani yepyeni olmadigi anlamina gelir.
WAKKO gibi bazı lüks markalar, hand roll işlemini arka yüze değil, ön yüze doğru yaparlar. Bu yanliş bitiş demek değildir, klas bir özelliktir.

Dürüst bir eşarp satıcısı, sattiği eşarbın hangi tür ipek olduğunu, twill ise kac momme'lik olduğunu, desen baskısının el baskisi olup olmadığını, kenar bitişinin hand roll olup olmadiğını mutlaka belirtmelidir.

Ayrica eşarp resimleri detaylari ile satıs sayfasında gösterilmelidir. Yakindan çekilmis, dokuma detaylarini gösteren resimler cok önemlidir.

İpek eşarp alırken mukayesenizi lütfen doğru yapınız ve aldanmayınız.

spotlight

WAKKOEv Tekstili

spotlight

WAKKOErkek Giyim

spotlight

WAKKOBayan Giyim

spotlight

WAKKOistediğiniz tasarımalar